سه شنبه, ۸ بهمن, ۱۳۹۸
خانه بلاگ

کاخ شمس کرج | سلطنتی ترین کاخ دوره پهلوی

0

یکی از شهرهای دوست داشتنی با آب و هوای خوب که زیبایی های زیادی دارد، کرج در استان البرز است. این شهر جاهای دیدنی زیادی که دارد که یکی از معروف ترین و جالب ترین کاخ هایی که در ایران می توانید پیدا کنید در این شهر است. کاخ شمس کرج یکی از مهمترین کاخ های استان البرز است که در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این کاخ زیبا در بین سال های ۱۳۴۵ تا ۱۳۴۷ ساخته شد و این بنای زیبا محل سکونت شمس پهلوی و خانواده‌ او تا سال ۱۳۵۷ بود.

کاخ مروارید یا کاخ شمس یکی از جاهای دیدنی کرج در مهرشهر است که از زمان پهلوی به جا مانده است. این بنا توسط وسلی پیترز و بنیاد فرانک لوید رایت با هزینه یک میلیون دلار طراحی و ساخته شد. این کاخ در زمینی به وسعت ۱۱۱ هکتار بنا شد و شمس پهلوی این منطقه را به دلیل بیماری آسم برای زندگی انتخاب کرده بود. همه فضاهای معماری با فرم حلزونی و با نورگیرهای گوناگون به شکل دانه های مروارید اجرا شد. ضلع شمالی کاخ دریاچه ای به شکل باله های سفره ماهی طراحی و اجرا شده است. ۲۵۰۰ متر زیر بنای خود کاخ است که در حال حاضر یکی از با ارزش ترین کاخ های تاریخی ایران به شمار می رود.

کاخ مروارید یکی از جاهای دیدنی کرج در مهرشهر است که از زمان پهلوی به جا مانده است. این بنا توسط وسلی پیترز و بنیاد فرانک لوید رایت با هزینه یک میلیون دلار طراحی و ساخته شد.

کاخ شمس کرج

ساختار کاخ شمس کرج

قبل از دهه ۱۳۴۰ (خورشیدی) این منطقه از چند روستا تشکیل شده بود که یکی از آن ها روستای حسین آباد بود و کاخ شمس دقیقا در همین روستا واقع شده بود. ای کاخ از لحاظ ویژگی های فنی از خیلی از کاخ هایی که در ایران و حتی تهران وجود دارد، چند پله بالاتر است و تکنیک هایی که در ساخت آن استفاده شده است، طراحی و رنگ آمیزی بوده است. در ساخت و ساز کاخ مروارید ، هیچ یک از اصول معماری ایرانی رعایت نشده است چون طراح و سازنده آن ایرانی نبوده است. کاخ شمس یکی از مجهز ترین و مرفه ترین بناهای دوره‌ی پهلوی است که معماری آن بخشی از تاریخ معماری مدرن است. همه فضاهای معماری در زیر سقفی با فرم حلزونی یعنی به شکل مارپیچ و با نورگیرهای گوناگون و به شکل دانه های مروارید ساخته شده است.

در ساخت و ساز کاخ مروارید، هیچ یک از اصول معماری ایرانی رعایت نشده است چون طراح و سازنده آن ایرانی نبوده است. کاخ شمس یکی از مجهز ترین و مرفه ترین بناهای دوره‌ی پهلوی است که معماری آن بخشی از تاریخ معماری مدرن است.

اتاق خواب های کاخ مروارید

در این کاخ فضاهای مختلفی وجود دارد که از آن جمله میتوان به تالار طلایی بار، دفتر مخصوص شمس، تالار پذیرایی، سالن سینما، سالن بیلیارد، استخر، آب نما، محل نگهداری پرندگان کمیاب، اتاق های خواب اشاره کرد. یکی از مهم ترین بخش‌هایی که در این کاخ وجود دارد، اتاق صدف است که دارای تزئینات مختلفی است و نمای بیرونی آن که یکی از نقاط قوت کاخ است که به صورت حلزونی شکل ساخته شده است. همچنین در طراحی فضای بیرونی هم یک دریاچه کوچک وجود دارد که از سه طرف کاخ را احاطه کرده است و باعث زیبایی هر چه بیشتر کاخ شده است. کاخ مروارید که نام دیگر کاخ شمس است، یکی از مجهزترین و اشرافی ترین بناهای دوره پهلوی محسوب می شود.

یکی از مهم ترین بخش‌هایی که در این کاخ وجود دارد، اتاق صدف است که دارای تزئینات مختلفی است و نمای بیرونی آن که یکی از نقاط قوت کاخ است که به صورت حلزونی شکل ساخته شده است.

کاخ مروارید کرج

دسترسی به کاخ مروارید

برای رسیدن به این کاخ زیبا باید به مهرشهر کرج در منطقه ۱۲ شهرداری کرج بروید و در آن جا کاخ مروارید یا کاخ شمس را پیدا کنید. البته در حال حاضر به دلایل امنیتی و محافظتی ورود به این کاخ ممنوع شده است.

کجا بمانیم؟

برای این که بتوانید کاخ شمس و تمام جاهای دیدنی کرج را ببینید باید چند روزی را در این شهر بمانید و به دنبال اقامتگاه در این شهر باشید. برای اقامت در کرج به هومسا سر بزنید. هومسا یک سامانه رزرو آنلاین ویلا و اقامتگاه است که به شما کمک می کند از راهی ایمن اقدام به اجاره ویلا یا اقامتگاه کنید. لینک زیر لیست اقامتگاه های کرج است.

اجاره ویلا و اقامتگاه در کرج

دره ستارگان قشم | شگفت انگیزترین جاذبه توریستی جزیره قشم

0
دره ستارگان جزیره قشم

یکی از معروف ترین جاهای دیدنی جزیره قشم ، دره ستارگان است که یک جاذبه طبیعی با زیبایی های فراوان است و بومیانی که در این جزیره زندگی می کنند، باور دارند دره ستارگان در اثر افتادن ستارگان به زمین به این شکل درآمده است. برخی از بومیان هم تصور می کنند در این منطقه جن ها و ارواح سرگردان زیادی وجود دارد که در طول شبانه روز در این دره، در حال رفت و آمد هستند. چیزی که شما را شگفت زده خواهد کرد، وجود ستون های عجیب و غریب و بسیار بلند است که در این دره وجود دارد و در زمان وزیدن باد، باعث شنیده شدن صداهای ترسناک می شود. دلیل اعتقاد بومیان به جن و روح هم شاید همین باشد.

بر اساس گفته های تاریخ شناسان، دره ستارگان به دلیل فرسایش خاک، و برخورد ماسه ها به سنگ ها به وجود آمده است و قدمت آن به دوره سنوزوئیک برمی گردد. این دره زیبا که یکی از معروف ترین مکان های دیدنی قشم است، در نزدیکی خلیج فارس قرار گرفته است و برای رفتن به آن جا باید ساحل جنوبی قشم را طی کنید. شکل عجیب و غریب و قدمت ۲ میلیون ساله آن، باعث شده تا گردشگران زیادی هر ساله برای بازدید از دره ستارگان به این منطقه بروند. دره ستارگان یکی از شاهکارهای کم نظیر طبیعت زیبای قشم است که در ۵ کیلومتری روستای برکه خلف قرار گرفته است.

بر اساس گفته های تاریخ شناسان، دره ستارگان به دلیل فرسایش خاک، و برخورد ماسه ها به سنگ ها به وجود آمده است و قدمت آن به دوره سنوزوئیک برمی گردد.

دره ستارگان جزیره قشم

پدیده شگفت آوری در ژئوپارک قشم

به دلیل قدمت و ویژگی های خاصی که دره ستارگان در جزیره قشم دارد، این دره به عنوان قسمتی از ژئو پارک جزیره قشم به شمار می رود و حتی در فهرست آثار طبیعى سازمان یونسکو هم به ثبت رسیده است. ژئو پارک قشم آثار زیباى طبیعى و تاریخى فراوانی دارد که از آن به عنوان تنها ژئو پارک خاورمیانه یاد می شود.

دره ستارگان که به آن دره ستاره ها هم گفته می شود، به همراه دره چاه کوه، یکی از پدیده های شگفت آور هستند که به واسطه فرسایش سنگ هاى رسوبى زمین به وجود آمده اند. دره یا تنگه چاه کوه، یک دره به عمق ۱۰۰ متر است که نمایش دیگرى از فرسایش سنگ هاى رسوبى است. فلات اولیه دره ستارگان که در بخش شمالى آن قرار گرفته است، به صورت کم و بیش دست نخورده باقى مانده است و در ارتفاع بین ۷ تا ۱۰ مترى از کف دره قرار دارد. جنس این دره از ماسه سنگ با سیمان آهکى است و پر از پوسته هاى فسیلى است.

به دلیل قدمت و ویژگی های خاصی که دره ستارگان در جزیره قشم دارد، این دره به عنوان قسمتی از ژئو پارک جزیره قشم به شمار می رود و حتی در فهرست آثار طبیعى سازمان یونسکو هم به ثبت رسیده است.

ساختار دره ستارگان

دوجنس متفاوت در دیواره های دره ستارگان وجود دارد، لایه های ضخیم و لایه های نازک. لایه های ضخیمی که در این دره به کار رفته اند، از جنس نرم و با طیف های رنگی از کرم تا خاکستری روشن هستند و لایه های نازک که به نسبت سخت تر هستند، دارای طیف رنگی سفید تا خاکستری تیره هستند. سختی و مقاومت این لایه ها به دلیل وجود سیمان طبیعی در ترکیبات خاک این لایه هاست.

دره ستارگان از جاهای دیدنی قشم

از جمله بخش های دیگری که در این دره می توانید ببینید، مخروط هاى نوک تیز، ستون هاى فرسایش یافته، آرک ها و تیغه ها و دیواره هاى نوارى هستند که به دلیل سست بودن جنس لایه هایی که در آن قرار دارد، انتظار می رود بعد از هر بارندگى شدید، تغییرات قابل توجهی در شکل ظاهری دره ایجاد شود.

در ابتداى سال ۸۵ بود که مدیرعامل منطقه آزاد قشم دستور داد راه دسترسی برای بازدید از این منطقه باز شود و پس از آن با همت معاونت سیاحتى و گردشگرى سازمان منطقه آزاد و با کمک اهالى و شوراى اسلامى روستاى برکه خلف، این منطقه به یک منطقه توریستی و تفریحی برای گردشگران تبدیل شد. همچنین پس از مدتی در این منطقه امکانات رفاهى و بهداشتى خوبی تعبیه شد تا گردشگران مشکلی از نظر بهداشتی در این منطقه نداشته باشند.

از جمله بخش های دیگری که در این دره می توانید ببینید، مخروط هاى نوک تیز، ستون هاى فرسایش یافته، آرک ها و تیغه ها و دیواره هاى نوارى هستند که به دلیل سست بودن جنس لایه هایی که در آن قرار دارد، انتظار می رود بعد از هر بارندگى شدید، تغییرات قابل توجهی در شکل ظاهری دره ایجاد شود.

کجا بمانیم؟

پس از آشنایی با جزیره قشم و جاهای دیدنی آن، باید به دنبال اقامت در قشم باشید. برای این کار می توانید در این شهر به صورت آنلاین ویلا و اقامتگاه اجاره کنید. هومسا یک سامانه رزرو آنلاین ویلا و اقامتگاه است که به شما کمک می کند تا از راهی ایمن بتوانید ویلا یا اقامتگاه اجاره کنید. لینک زیر به شما کمک می کند تا لیست اقامتگاه های جزیره قشم را ببینید.

اجاره آنلاین ویلا و اقامتگاه در قشم

۵ مورد از بهترین جاهای دیدنی تفت که باید ببینید

0

یکی از شهرهای خوش آب و هوا که در استان یزد، شهر تفت است که در میان کوه های سنگی قرار گرفته است و به دلیل داشتن باغ های انار آن، چشم انداز زیبایی را رقم زده است. شهر تفت به خاطر داشتن جاذبه های بی نظیر محبوبیت زیادی در میان گردشگران دارد. داشتن کویر در کنار مناطق برفی و سرسبز، یکی از ویژگی های منحصر به فرد این شهر است. جاهای دیدنی زیادی در تفت وجود دارد که هر ساله گردشگران زیادی را به سمت خود می کشاند. تفت هم از نظر تاریخی یکی از شهرهای ارزشمند ایران است و هم در آن گنجینه ها و آثار تاریخی زیادی وجود دارد که باعث شده تا مکان های دیدنی زیادی در آن خودنمایی کند.

در این مقاله به معرفی برترین جاهای دیدنی تفت می پردازیم که پشت هر کدام از آن ها تاریخی ارزشمند نهفته است. شهر تفت به دراز شهر معروف است چون تمام خانه ‌ها و ساختمان‌ های آن در یک خیابان بسیار طولانی ساخته شده اند. یکی از جاهای دیدنی تفت همان کانال های آب زی زمینی یا قنات های آن است که از آن ها برای آبیاری محصولات کشاورزی مثل انار و… استفاده می شد.

به دو دلیل شهرستان تفت را با این نام می شناسند. یکی از دلایل نام گذاری آن به خاطر وجود تفته کوه در جنوب شهر تفت است که این کوه در زمان تابش خورشید، بسیار داغ می شود و در اصطلاح تفتیده می شود و دلیل دیگر نام گذاری این شهر، معنای تفت در اصطلاح بومی است که به سبد میوه گفته می شود. چون سبد میوه یکی از سوغاتی های معروف این شهر است. در ادامه به معرفی جذاب ترین جاهای دیدنی تفت می پردازیم.

مجموعه شاه نعمت الله ولی

یکی از جاهای دیدنی یزد و تفت، مجموعه تاریخی شاه نعمت الله ولی است که شامل حسینیه، مسجد، بقعه شاه خلیل ثانی، زورخانه، مدرسه، بازار، میدان، آب انبار و نخل می شود و این مجموعه در مرکز شهر تفت قرار گرفته است. حسینیه شاه ولی در قسمت جنوبی میدان شاه ولی تفت قرار گرفته است. قدمت این بنای تاریخی به قرون نهم و دهم هجری برمی گردد و بر اساس تخمین باستان شناسان مربوط به دوره صفوی است. مسجد شاه ولی که به مسجد جامع تفت معروف است، در میدان مرکزی قرار گرفته است و از خشت و آجر ساخته شده است. این بنا کاشی های قدیمی و زیبایی دارد که معمولا از آن ها در ساخت گنبدهای تاریخی استفاده می شود. برای مثال در مسجد شیخ لطف الله اصفهان و گنبد کبود تبریز از این نوع کاشی استفاده شده است.

مجموعه شاه نعمت الله ولی

بقعه شاه نعمت الله ولی در حقیقت یک خانقاه به شکل مربع است که به آرامگاه بی بی متصل بوده است. در این عمارت یک اتاقک بلند وجود دارد که بسیار زیباست. در وسط بقعه هم آشپزخانه، حمام و… قرار دارد. آب انبار تاریخی شاه ولی در ضلع جنوب شرقی حسینیه قرار دارد و در کنار آن می توانید تكیه حوض بلبل تفت را ببینید. یکی دیگر از جاهای دیدنی این بقعه در تفت ، بازار آن است که یک بازار خشتی و با نمای آجری است. یکی دیگر از جذابیت های این بقعه، نخل و مراسم نخل برداری است که یک مراسم با شکوه است که هر ساله در حسینیه شاه ولی تفت یزد برگزار می شود. در این مراسم مردم به عزاداری، سینه زنی و زنجیر زنی می پردازند و از نقاط مختلف کشور برای دیدن این مراسم می آیند.

باغ صدری تفت

باغ صدری یکی از جاهای دیدنی تفت است که به آن باغ نمیر هم گفته می شود و ۱۳ هزار متر وسعت دارد. این باغ در زمان زندیه و به فرمان صدر العلماء ساخته شده است. در میان بومیان یزد، باغ صدری به باغ نمیر تفتی معروف است چون در زمان های قدیم این باغ محل زندگی ارباب نمیر تفتی باغبان صدر العلماء بوده است. او یک زرتشتی بود که از شکسته بندهای معروف یزد بوده است. باغ صدری تفت به تنهایی دارای جاذبه های تاریخی زیادی است. برای مثال در آن بلندترین بادگیر تفت، تالار بزرگ، آسیاب آبی و یک حوض سنگی که وسعت آن ۵۰۰ متر است با ۹۵ فواره آب وجود دارد که آب آن از کوه می آید و شبیه به باغ فین کاشان است. باغ صدری تفت در سال ۱۳۷۹ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

باغ صدری یکی از جاهای دیدنی تفت است که به آن باغ نمیر هم گفته می شود و ۱۳ هزار متر وسعت دارد. این باغ در زمان زندیه و به فرمان صدر العلماء ساخته شده است.

باغ صدری تفت

اقامتگاه بوم گردی نارتی تی تفت

یکی از معروف ترین اقامتگاه های بوم گردی در یزد ، اقامتگاه نارتی تی تفت است که یک اقامتگاه کاملا خشتی است و یکی از جاهای دیدنی تفت به شمار می رود. این اقامتگاه در میان یکی از باغ های انار شهر ییلاقی تفت قرار گرفته است و نام آن در زبان بومی شمالی به معنای شکوفه انار است. این اقامتگاه یک حیاط خشتی دارد و به دلیل وسایل قدیمی و سنتی ای که درون آن قرار دارد، به یک موزه تبدیل شده است. در این اقامتگاه می توانید ظرف های قدیمی مثل خمره های سفالی، چرخ خیاطی، هاون سنگی بزرگ و میز و صندلی های قدیمی را در قسمت های مختلف حیاط ببینید.

اقامتگاه بوم گردی یزد

این اقامتگاه بوم گردی دارای ۲ حیاط و ۷ اتاق سنتی است که همه آن ها کف خواب هستند و تخت خواب ندارند. صاحب این اقامتگاه برای هر اتاق یک نام زیبا و اصیل انتخاب کرده است که ۶ اتاق این اقامتگاه هم نام ۶ جشن یا جشن های ششگان ۵ روزه ایران باستان هستند. جاهای دیدنی زیادی در تفت هستند که نزدیک این اقامتگاه واقع شده اند. از جمله این جاهای دیدنی میتوان به چشمه آب گرم معدنی دره زرشک، آبشار دره گاهان، کوه عقاب، باغ صدری تفت، چم، روستای هدف اشاره کرد.

یکی از معروف ترین اقامتگاه های بوم گردی در یزد، اقامتگاه نارتی تی تفت است که یک اقامتگاه کاملا خشتی است و یکی از جاهای دیدنی تفت به شمار می رود.

آبشار دره گاهان تفت

تنها آبشار دیدنی یزد که در تفت واقع شده است، آبشار دره گاهان است. ارتفاع این آبشار بیش از ۲۰ متر است و در جنوب غربی این شهر قرار گرفته است. این آبشار به صورت فصلی است و آب آن از باران هایی که در این منطقه می آید و ذوب شدن تدریجی برف های شیرکوه تامین می شود. از جاذبه های این آبشار میتوان به آب و هوای مطبوع، دره و سنگ های صخره نوردی اشاره کرد و در نزدیکی آن یک جاذبه باستانی به نام قلعه پهلوان بادی قرار دارد که بالای صخره بزرگی قرار گرفته است و در زمان های قدیم شخصی با همین نام از آن به عنوان پناهگاه شخصی استفاده می کرده است.

تنها آبشار دیدنی یزد که در تفت واقع شده است، آبشار دره گاهان است. ارتفاع این آبشار بیش از ۲۰ متر است و در جنوب غربی این شهر قرار گرفته است.

آبشار دره گاهان تفت

کوه عقاب تفت

کوه عقاب یزد هم یکی از جاهای دیدنی تفت و یکی از آثار تاریخی یزد است که یک کوه ۲۰۰۰ متری و به شکل یک عقاب عظیم الجثه است که بال هایش را بر سطح دشتی وسیع پهن کرده است. به دلیل آهكی و فرسایشی بودن كوه عقاب تفت، در این منطقه هیچ گونه گیاهی رشد نمی کند. عقاب کوه تفت در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و یکی از آثار تاریخی و دیدنی روستای فراشاه است که شامل چنار کهنسال، یک غار در دامنه کوه، ۲ حسینیه، ۴ مسجد، زیارتگاه قدمگاه، برج دیدبانی و… است.

کوه عقاب تفت

کجا بمانیم؟

پس از گشت و گذار در جاهای دیدنی تفت باید به دنبال اقامت در این شهر باشید. برخی از افراد هم دوست دارند اقامت در یزد را انتخاب کنند. در صورتی که می خواهید ویلا اجاره کنید، می توانید به صورت آنلاین ویلا و اقامتگاه اجاره کنید. هومسا یک سامانه رزرو آنلاین ویلا و اقامتگاه است که به شما کمک می کند تا از راهی ایمن بتوانید ویلا یا اقامتگاه اجاره کنید. لینک زیر به شما کمک می کند تا لیست اقامتگاه های یزد را ببینید.

اجاره آنلاین ویلا و اقامتگاه در تفت

همه چیزهایی که باید در مورد باغ موزه فردوس تهران بدانید

0
باغ موزه سینما فردوس تهران

امروز می خواهیم به یکی از معروف ترین باغ موزه های پایتخت سر بزنیم که از دیرباز تا به امروز یکی از جاهای دیدنی تهران است. اگر می خواهید با تاریخچه سینمای ایران آشنا شوید، حتما به باغ موزه فردوس بروید. در این موزه علاوه بر جوایز هنرمندان عالی قدر می توانید عکس ها، وسایل شخصی و عروسک های استفاده شده در فیلم ها را ببینید.

باغ فردوس یکی از مکان های تاریخی تهران است که توسط درباریان آقا محمدخان قاجار تاسیس شد که البته بعد از مرگ آقا محمد خان احداث شده است. درباریان قاجاری در سال ۱۲۶۴ خورشیدی در نزدیکی یک عمارت رها شده باغی را احداث کردند که به خاطر زیبایی درختان آن به باغ فردوس یا باغ بهشتی معروف شد. مساحت باغ فردوس حدود ۲۰۰۰۰ متر مربع است. در این باغ دو عمارت وجود دارد که ساخت آن ها از سال ۱۲۵۰ شروع شده است. این دو عمارت که به عمارت شمالی و جنوبی معروفند، عمارت های با شکوهی بودند که در حال حاضر از عمارت شمالی چیزی باقی نمانده است اما عمارت جنوبی همچنان زیبایی های خود را دارد و با شکوه میزبان گردشگران است.

باغ موزه فردوس

تاریخچه باغ فردوس

داستان های پر فراز و نشیبی بر سر راه باغ فردوس قرار دارد و آن را به یکی از خاص ترین باغ های تهران تبدیل کرده است. در ابتدا قرار بود باغ فردوس هدیه ناصرالدین شاه به دخترش برای عروسی او باشد ولی بعد از برگزاری مراسم عروسی، به خاطر عدم رسیدگی به این باغ زیبا، به مرور از بین رفت و رو به ویرانی نهاد. پدر دوست داماد یعنی آقای علی خان نظام الدوله معمار عمارت جنوبی بود ولی دوباره بعد از مرگش باغ فردوس رها شد تا این که یک تاجر شیرازی به نام حاج میرزا حسین باغ آن را خرید و آن را مورد مرمت قرار داد.

در سال ۱۳۱۶ بود که وزیر معارف دستور ساخت مدرسه شاپور تجریش را در این باغ صادر کرد. در دهه پنجاه هم دفتر برنامه ریزی جشن های ملی تغییر کاربری دادند و بعد از انقلاب این ملک در اختیار سازمان صدا و سیما قرار گرفت. در زمان آقای خاتمی رییس جمهور وقت ایران بود که موزه سینما به این باغ انتقال داده شد و از تابستان ۱۳۸۱ تا به امروز علاقه مندان هم از باغ و هم موزه و هم سینمای آن بهره می برند.

باغ موزه فردوس

موزه سینما در باغ فردوس

اگر دوست دارید به موزه ای قدم بگذارید که در آن فقط آثار سینمایی و مسائل مربوط به آن ها باشد، به موزه سینما در باغ فردوس بروید. موزه سینما یکی از جذاب ترین تفریحات برای تهران گردی است. در این موزه گنجینه ای از  ۴۰ هزار عکس به همراه ۵ هزار جلد نشریه سینمایی با اسناد تاریخی، ۳۵۰ دستگاه قدیمی که همگی مربوط به بخش فنی سینما بوده اند و ۴ هزار فیلمنامه وجود دارد که از آثار ارزشمند سینمای ایران به شمار می روند.

موزه سینما از قسمت های متعددی تشکیل شده است که هم جالب و دیدنی هستند و هم شما را با تاریخ سینما آشنا می کنند. تالار آغازگران با عکس هایی از اولین های سینمای ایران، نخستین فیلمسازان و همچنین نخستین ادوات سینمایی تزیین شده است. تالار معاصران که به آن تالار میانی هم گفته می شود، پر از تصاویری از هنرمندان معاصر، غرفه های اختصاصی برای هنرمندان و در نهایت به تالار بین المللی می رسیم که پر از جوایزی است که سینمای ایران از جشنواره های خارجی کسب کرده است مانند نخل طلایی، شیر ونیز، خرس برلین و…

پس از آن به نمایشگاه دفاع مقدس می رسیم که در آن با آثاری مربوط به همین ژانر سینمایی روبرو می شویم. در آن جا غرفه شهید آوینی و نمایشگاه کودک وجود دارد که در آن جا می توانید تمام عروسک های دوران کودکی تان را ببینید.

موزه سینما تهران

علی حاتمی در موزه سینما

شاه نشین عمارت هم متعلق به علی حاتمی است و در آن آثار و عکس هایی از پشت صحنه فیلم هایش را می توانید مشاهده کنید. حتی می‎توانید او را پشت میز تدوین مشاهده کنید.

جذابیت های دیگری هم در موزه سینما قرار دارد که میتوان به خانه فرهاد، نمایشگاه صدا و دوبله، نمایشگاه نام آوران که در آن ماکت هایی از بزرگان و نام آوران سینمای ایران قرار دارد، ببینید.

برای رفاه بیشتر گردشگران در باغ فردوس دو کافی شاپ، فروشگاه عرضه محصولات فرهنگی، سرویس بهداشتی، سالن سینما با امکان خرید اینترنتی و حضوری بلیط و همچنین فروشگاه های عرضه پوشاک و صنایع دستی وجود دارد.

کجا بمانیم؟

اگر از شهر دیگری به تهران می آیید و دوست دارید جاهای دیدنی تهران و حومه آن را ببینید، باید به دنبال اقامتگاه در این شهر باشید. برای اقامت در تهران به هومسا سر بزنید. هومسا یک سامانه رزرو آنلاین ویلا و اقامتگاه است که به شما کمک می کند از راهی ایمن اقدام به اجاره ویلا یا اقامتگاه کنید. لینک زیر لیست اقامتگاه های تهران است.

اجاره اقامتگاه در تهران

آشنایی با جاهای دیدنی بندرگز | شهر فانوس دریایی گلستان

0
جاهای دیدنی بندرگز

یکی از استان های شگفت انگیز با طبیعت بی نظیر و تاریخ ارزشمند، استان گلستان است که هر ساله میزبان مسافران و گردشگران زیادی است و با این که در فصل بهار یک استان سر سبز و بی نظیر است، در سایر فصل های سال هم دست کمی از بهار ندارد و پاییز و زمستان هم به دلیل داشتن آب و هوای معتدل و بی نظیر، افراد زیادی را به سمت خود می کشاند. با این که گلستان یکی از استان های شمالی است، اما به اندازه گیلان و مازندران معروف نشده است و خیلی از شهرهای آن هنوز برای خیلی از افراد کشور شناخته شده نیست. بندرگز هم یکی از همین شهرهای ناشناخته است که با این که طبیعت و زیبایی های فوق العاده ای دارد، ولی خیلی حرفی از آن گفته نشده است.

آشنایی با بندر گز

بندر گز با جنگل های سرسبز و ساحل زیبایی که دارد و به دلیل داشتن جاذبه های طبیعی زیاد، مورد علاقه طبیعت دوستان است. در این مقاله قبل از این که به معرفی جاذبه های گردشگری بندرگز بپردازیم، در مورد این شهر کمی صحبت می کنیم. این شهر در غرب استان گلستان قرار گرفته است و با گرگان تقریبا ۴۴ کیلومتر فاصله دارد و به دلیل همجواری با جنگل و دریا، آب و هوای خوبی دارد. همین شرایط اقلیمی باعث شده تا این شهر همیشه یک شهر سرسبز باشد و با داشتن جاهای دیدنی بی نظیر، گردشگران زیادی را به خود جذب کند.

بندرگز از دوران محمد شاه قاجار پر رونق است. در زمان قاجار بندرگز به عنوان یکی از قطب های مهم تجاری و اقتصادی استرآباد شناخته می شد. در زمان ناصرالدین شاه هم یک اسکله چوبی در این بندر تاسیس شد و باعث شد تا این بندر از یک سمت با گرگان، مازندران، شاهرود، دامغان و تهران و از سمت دیگر با بادکوبه و آستراخان روسیه در ارتباط باشد و فعالیت های تجاری در آن انجام شود. پس از آشنایی با بندر گز و تاریخ ارزشمند آن در تجارت ایران، در ادامه به معرفی جاهای دیدنی بندرگز می پردازیم.

جاهای دیدنی بندرگز

بندرگز جاهای دیدنی زیادی دارد که در ادامه هر کدام از آن ها را به صورت مختصر معرفی کرده ایم تا بیشتر با زیبایی های این منطقه آشنا شوید.

اسکله بندرگز

یکی از زیباترین سواحل شمالی کشور، اسکله بندر گز است. اصلی ترین مکان دیدنی بندرگز همین اسکله است. این ساحل زیبا در حاشیه دریای خزر قرار دارد و در فاصله ۳ کیلومتری شمال جاده تهران- مشهد قرار دارد. در این مکان تفریحات جذابی مثل شنا و قایق سواری تعبیه شده است و یک بازارچه ساحلی در آن جا قرار دارد که توجه هر گردشگری را به خود جلب می کند.

اسکله بندرگز

پارک جنگلی باغو

یکی دیگر از معروف ترین جاهای دیدنی بندرگز ، یک جنگل زیبا و بکر است که در ضلع جنوب شرقی شهرستان بندر گز قرار گرفته است. پارک جنگلی باغو یکی از محبوب ترین تفرجگاه های منطقه است که هم بومیان و هم مسافران به آن جا می روند و دسترسی به آن به کمک جاده آسفالته ای که برای آن ساخته شده است، بسیار آسان است. اگر به بندر گز سفر کردید، حتما در طبیعت رویایی این پارک جنگلی قدم بزنید. برای راحتی مسافران در این منطقه پارکینگ، استراحتگاه و سکوی نشینمن، سرویس های بهداشتی و آب آشامیدنی تعبیه شده است.

پارک جنگلی باغو

منطقه جنگلی جهان مورا

منطقه جنگلی جهان مورا که به آن وطنا هم گفته می شود، در قسمت جنوبی شهرستان بندرگز قرار گرفته است و یکی از زیباترین جاهای دیدنی بندرگز است. در این جنگل که در دامنه شمالی البرز قرار گرفته است، گونه های درختی و گیاهی زیادی وجود دارد که همین موضوع باعث شده تا این منطقه جنگلی به محبوبیت زیادی برسد.

منطقه جنگلی جهان مورا

آبشار چلم زرین گل

یکی از آبشارها و چشمه های طبیعی که در این شهر قرار دارد و به عنوان یکی از بهترین جاهای دیدنی بندرگز به شمار می رود، آبشار چلم زرین گل است که در نزدیکی روستای استون آباد قرار گرفته است و یکی از جذاب ترین جاذبه های گردشگری این منطقه برای گردشگران است. با این که مسیر دسترسی به این آبشار کمی سخت است، اما زیبایی آن شما را به شگفت خواهد آورد. برای رفتن به این آبشار لازم است تجهیزات کوهنوردی داشته باشید و اگر بیماری های مفصلی دارید یا سالمند و کودک همراه تان است، به پای این آبشار نروید چون مسیر سختی در پیش خواهید داشت. این آبشار حدود ۱۵ متر ارتفاع دارد و یکی از آبشارهای بلند ایران محسوب می شود.

آبشار چلم زرین گل

فانوس دریایی

یکی از جاهای دیدنی بندرگز که در زمان قاجار و به واسطه روس ها تاسیس شده است، فانوس دریایی است که در ساحل بنا شده است و هدف از ساخت آن این بود که یک راهنما برای کشتی هایی باشد که به منظور صادرات و واردات به بندرگز دسترسی داشتند. این فانوس که همه آن را به عنوان یکی از شاخص ترین جاهای دیدنی بندرگز می شناسند، در سال ۸۴ در فهرست آثار تاریخی ایران به ثبت رسید.

ساختمان گمرک

ساختمان گمرک یکی از قدیمی ترین ساختمان های بندر گز است که در سال ۱۲۸۱ هجری شمسی توسط افراد بلژیکی ساخته شده است. این بنای قدیمی یکی از جاهای دیدنی بندرگز است که بیش از یک قرن از عمر آن می گذرد. با این حال استحکام و مقاومت خوبی داشته است و البته با همت سازمان میراث فرهنگی، یک بار هم مرمت شده است.

ساختمان گمرک بندرگز

امامزاده های بندرگز

اگر در بندرگز دوست دارید به سراغ مکان های مذهبی آن بروید، می توانید به امامزاده های آن سر بزنید. امامزاده حبیب الله که در ۸ کیلومتری غرب بندرگز واقع شده است، یکی از جاهای دیدنی بندرگز است. امامزاده علیرضا هم در روستای سرطاق قرار دارد که یکی دیگر از معروف ترین جاهای دیدنی بندرگز و زیارتگاه های این شهرستان است.

سایر جاهای دیدنی بندرگز

در بالا به معروف ترین جاهای دیدنی بندرگز اشاره کردیم. به جز موارد گفته شده جاهای دیدنی دیگری مثل جنگل نرگسی که یکی از زیباترین جنگل ها و جاهای دیدنی گلستان است، سه شنبه بازار بندر گز ، خرابه های آتشکده قدیمی، عروس قلعه، قدیم قلعه و مار قلعه هم میتوان اشاره کرد.

کجا بمانیم؟

پس از گشت و گذار در جاهای دیدنی بندرگز باید به دنبال اقامت در استان گلستان باشید. در صورتی که می خواهید ویلا اجاره کنید، می توانید به صورت آنلاین ویلا و اقامتگاه اجاره کنید. هومسا یک سامانه رزرو آنلاین ویلا و اقامتگاه است که به شما کمک می کند تا از راهی ایمن بتوانید ویلا یا اقامتگاه اجاره کنید. لینک زیر به شما کمک می کند تا لیست اقامتگاه های استان گلستان را ببینید.

اجاره ویلا و اقامتگاه در گلستان

 

معرفی برترین مکان های دیدنی گرگان | شهر هزار رنگ

0
مکان های دیدنی گرگان

همیشه وقتی صحبت از شهرهای شمالی می شود، همه یاد شهرهایی مثل رامسر، چالوس، رشت، تنکابن، بندر انزلی و… میفتند که در استان گیلان و مازندران است. گرگان با این که هم طبیعت زیبایی دارد و هم آثار تاریخی منحصر به فردی دارد، خیلی شناخته شده نیست و بیشتر مردم با مکان های دیدنی آن آشنا نیستند.

اگر تا به حال به گرگان سفر نکرده اید، حتما این مطلب را بخوانید تا با زیبایی های این شهر ناشناخته آشنا شوید و تصمیم جدی برای بازدید از این شهر بگیرید. گرگان مرکز استان گلستان است و طبیعت شگفت انگیز و اقلیم و آب و هوای متنوع آن، مثال زدنی است. در سفر به گرگان همه چیز را می توانید ببینید. گرگان چیزی از نظر جنگل و دشت و کوه و خلیج و تالاب و رودخانه کم ندارد. در این شهر باید فرصت زیادی داشته باشید تا جاذبه های طبیعی و تاریخی را ببینید.

مکان های دیدنی گرگان بسیار زیادند که از آن جمله میتوان به پارک جنگلی ناهار خوران، پارک جنگلی النگدره، روستای زیارت، جنگل توسکستان، دریاچه توشن، بازار نعلبندان و… اشاره کرد.

پارک جنگلی ناهارخوران

یکی از زیباترین پارک هایی که می توانید ببینید، پارک جنگلی ناهارخوران است. جنگل ناهارخوران یکی از مکان های دیدنی استان گلستان است. طبیعت گردان حتما اسم این منطقه را شنیده اند. جنگل ناهارخوران قدمتی طولانی دارد و گفته شده است که قدمت آن به دوره ژوراسیک بر می گردد. این جنگل در زمان های گذشته فاصله زیادی از شهر گرگان داشت و با گذشت زمان هم به تدریج این شهر گسترش پیدا کرد و فاصله آن تا شهر محدود شد. در حال حاضر فقط یک خیابان (که یکی از خیابان های اصلی شهر است)، بین شهر و این جنگل فاصله است. این جنگل زیبا در فاصله ۴ کیلومتری جنوب گرگان قرار گرفته است و به دلیل خوش آب و هوا بودن، دسترسی مناسب، امکانات تفریحی و گردشگری خوب، به یکی از مناطق جذاب در این شهر تبدیل شده است.

جنگل ناهارخوران

پارک جنگلی النگدره

یکی از جذاب ترین جنگل های شمال ایران، جنگل النگدره است که در جنوب غربی شهر گرگان قرار گرفته است. این جنگل در مسیر جاده ناهارخوران قرار دارد و به دلیل آب و هوای خوبی که دارد، در هر فصلی از سال میتوان به آن جا رفت و از زیبایی مناظر لذت برد. پیاده روی و عکاسی در جنگل النگدره می تواند خاطراتی فراموش نشدنی از سفر به گرگان برای تان رقم بزند. وجود رودخانه ای زیبا در کنار این جنگل به زیبایی آن اضافه کرده است و یکی از مناطق خوب برای کمپ زدن است.

جنگل النگدره

یکی از جذاب ترین جنگل های شمال ایران، جنگل النگدره است که در جنوب غربی شهر گرگان قرار گرفته است. این جنگل در مسیر جاده ناهارخوران قرار دارد و به دلیل آب و هوای خوبی که دارد، در هر فصلی از سال میتوان به آن جا رفت و از زیبایی مناظر لذت برد.

روستای زیارت

اگر از جاده ناهارخوران، ۷ کیلومتر به سمت جنوب رانندگی کنید، به یکی از زیباترین روستاهای ایران می رسید که چشم انداز جنگلی و کوهستانی آن معروف است. به دلیل ساخت و ساز ویلا در این منطقه، اقامتگاه های خوبی هم می توانید پیدا کنید و چند روزی را در این روستا بگذرانید. در روستای زیارت یک آبشار تماشایی وجود دارد که به دلیل وجود چشمه آبگرمی که دارد، افراد زیادی به این منطقه می روند و گفته می شود این چشمه آبگرم، خاصیت درمانی دارد.

روستای زیارت

جاده زیبای توسکستان

یکی از جاده های زیبا ایران، توسکستان است که جاده ای است که برای رسیدن به روستا و جنگل توسکستان باید از آن عبور کنید. این جاده ای پر پیچ و خم است و درختان زیادی آن را احاطه کرده اند و باعث به وجود آمدن منظره ای رویایی و تماشایی شده اند.

جنگل توسکستان از این روستا شروع می شود و تا جهان نما (بام گلستان) ادامه پیدا می کند. اگر می‌خواهید در زمان گوش دادن به صدای آبشار در جنگل‌ها و مراتع سرسبز قدم بزنید و از زیبایی های محیط اطراف تان لذت ببرید و سفری به یاد ماندنی داشته باشید، به توسکستان سر بزنید. در این منطقه حتما باید با لباس گرم بروید تا سرمای هوا اذیت تان نکند.

یکی از جاده های زیبا ایران، توسکستان است که جاده ای است که برای رسیدن به روستا و جنگل توسکستان باید از آن عبور کنید.

دریاچه توشن

۵ کیلومتر از مرکز شهر گرگان دور شوید تا به دریاچه توشن برسید. این دریاچه یکی از مکان های دیدنی گرگان است که زیبایی آن به خاطر جنگل سبزی است که اطراف آن است. آب و هوای مطبوع و مناظر زیبای این منطقه برای مسافران بسیار محبوب است.

دریاچه توشن

تپه هزار پیچ

تپه هزار پیچ یا هزار خم که به بام گرگان هم معروف است، در ورودی غربی شهر گرگان قرار گرفته است. هنگامی که می خواهید به گرگان سفر کنید، حتما به این تپه بروید و زیبایی های شهر گرگان را ببینید. در هنگام شب چراغ های روشن شهر منظره را زیبا می کنند. همچنین می توانید تجربه لذت بخش پاراگلایدر سواری را در این منطقه بچشید و خاطره ای به یاد ماندنی از این شهر داشته باشید.

تپه هزار پیچ یا هزار خم که به بام گرگان هم معروف است، در ورودی غربی شهر گرگان قرار گرفته است. هنگامی که می خواهید به گرگان سفر کنید، حتما به این تپه بروید و زیبایی های شهر گرگان را ببینید.

کاخ موزه گرگان

یکی از معروف ترین مکان های دیدنی گرگان ، کاخ موزه گرگان است که در پارک شهر (کتابخانه سابق) واقع شده است و امروزه به یک موزه تبدیل شده است. این موزه یکی از کاخ های سلسله پهلوی است که در واقع به دستور رضا شاه بنا شده است و در آن تندیس های مشاهیر و شخصیت های برجسته استان گلستان، قرار گرفته است. همچنین لوازم و آثار به جا مانده از خاندان پهلوی و دیگر دوره های تاریخ را می توانید در کاخ موزه گرگان مشاهده کنید.

کاخ موزه گرگان

بازار نعلبندان

یکی از بازارهای تاریخی و قدیمی گرگان، بازار نعلبندان است که در آن هر چیزی را می توانید پیدا کنید. از خوراکی های خوشمزه شمالی گرفته تا صنایع دستی مختلف، در این بازار پیدا می شود و در واقع بهترین مکان برای خرید سوغاتی است.

بازار نعلبندان

کجا بمانیم؟

پس از گشت و گذار در مکان های دیدنی گرگان باید به دنبال اقامت در این شهر باشید. در صورتی که می خواهید ویلا اجاره کنید، می توانید به صورت آنلاین ویلا و اقامتگاه اجاره کنید. هومسا یک سامانه رزرو آنلاین ویلا و اقامتگاه است که به شما کمک می کند تا از راهی ایمن بتوانید ویلا یا اقامتگاه اجاره کنید. لینک زیر به شما کمک می کند تا لیست اقامتگاه های گرگان را ببینید.

اجاره ویلا و اقامتگاه در گرگان

تمام چیزهایی که باید در مورد باغ دولت آباد یزد بدانید!

0
باغ دولت آباد یزد

اگر بخواهید به یزد سفر کنید و تنها برای دیدن یکی از جاذبه های گردشگری این شهر زمان داشته باشید، کجا را انتخاب می کنید؟ جاهای دیدنی یزد زیاد است اما انتخاب یک گزینه از میان آثار زیبای آن کار سختی به نظر می رسد. باغ دولت آباد یزد یکی از جاذبه های گردشگری این استان است که حتما باید جزء لیست بازدیدهای شما از مکان های دیدنی یزد باشد. در این مقاله به معرفی کامل باغ دولت آباد یزد می پردازیم.

یکی از معروف ترین باغ هایی که در ایران وجود دارد و حتی شهرت جهانی دارد، باغ دولت آباد یزد است. این باغ یکی از معروف ترین باغ های ایران است که به دلیل داشتن یک بادگیر دیدنی، از آثار تاریخی و باستانی یزد به شمار می رود. این بادگیر بلندترین بادگیر خشتی جهان است و معماری آن با هماهنگی دیگر بناهای تاریخی یزد ساخته شده است.

برای ورود به باغ دولت آباد باید از هشتی نسبتا بزرگی بگذرید تا وارد محوطه باغ شوید. در همین هشتی می توانید قسمت کوچکی از جذابیت های باغ دولت آباد را ببینید. در این قسمت صنایع دستی و سفال های زیبایی وجود دارند و می توانید برخی از آن ها را به عنوان صنایع دستی و سوغاتی بخرید.

زمانی که وارد باغ می شوید، فضای سبز رنگ زیبایی روبروی تان قرار دارد که از نظر ظاهری شبیه باغ فین کاشان است. این مکان دیدنی در شب هم بسیار زیباست و در آن فانوس های زیادی قرار دارد که برای روشنایی محوطه باغ به کار رفته اند و زیبایی خاصی به باغ داده اند.

باغ دولت آباد یزد

زیبایی های باغ دولت آباد

باغ دولت آباد در حدود ۷۰ هزار متر مربع بزرگی دارد و در آن ساختمان ها، آب نماها و حوض های زیادی قرار دارد و باغ های آن هم پر از درختان انگور، سیب و… است. یکی دیگر از ویژگی های منحصر به فرد باغ دولت آباد ، وجود گل های رنگارنگ در محوطه باغ است که زیبایی آن را دوچندان کرده است.

باغ دولت آباد یکی از قدیمی ترین باغ های شهر یزد است و نکته جالب در مورد آن این است که بادگیرهایی به طول ۳۳/۸ متر روی عمارت باغ وجود دارد. این باغ هم در فهرست آثار ملی و هم در لیست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است و در حال حاضر به عنوان یکی از خاص ترین مکان های دیدنی یزد به شمار می رود.

قدمت باغ دولت آباد به اواخر دوره افشاریه برمی گردد. محمد تقی خان بافقی که از خان های یزد بوده است، تصمیم گرفت این باغ را بسازد. او قبل از این که قسمت های مختلف باغ را بسازد، به فکر آبیاری درختان و گل های باغ بود و به همین دلیل قناتی حفر کرد که طول آن ۶۵ کیلومتر بود.  این قنات از شهر مهریز یزد به این باغ هدایت می شود. این قنات بیش از ۲۰۰ سال قدمت دارد و از ترکیب ۵ رشته قنات به وجودآمده است. سرچشمه قنات در ارتفاعات مهریز یزد بوده است که در طول مسیر ۶۵ کیلومتری اش، قسمت هایی از زمین های مهریز را هم آبیاری می کرده است.

ورود به باغ دولت آباد

برای ورود به ساختمان اصلی، یک درب چوبی مقابل تان قرار خواهد داشت که روی آن منبت کاری های زیبایی قرار دارد. با ورود به ساختمان اتاق های زیادی می بینید که در بیشتر آن ها یک حوض در وسط قرار گرفته است و درب یکی از این اتاق ها با شیشه های رنگی تزئین شده و به سمت حیاط باز می شود. زمانی که آفتاب به این شیشه های رنگی می خورد، منظره فوق العاده ای به وجود خواهد آمد.

باغ دولت آباد شهر یزد

یکی از مهمترین قسمت های این بنا ساختمان هشتی آن است که در آن آب و باد با هم تلفیق شده اند و به جذاب ترین حالت ممکن تبدیل شده اند. در داخل ساختمان هم حوض های پر از آبی وجود دارد که تلفیق آب ان ها با باد، هوای خنک به وجود می اورد و از زیر بادگیر به قسمت شاه نشین و تالارها منتقل می شود. این قسمت از عمارت را عمارت تابستانی می گویند.

قسمت بیرونی باغ هم از بخش هایی مثل جلوخان و سردر، تالار آیینه، عمارت تهرانی، دو بازارچه و آب انبار عمومی تشکیل شده است. در اطراف باغ یک دیوار بلند وجود دارد که از جنس خشت است و در آن یک برج دیده بانی قرار داشت و یک مامور درون آن قرار می گرفت تا از باغ و محوطه اطراف آن نگهبانی کند. یکی دیگر از زیبایی های باغ دولت آباد یزد ، تقارن به کار رفته در معماری آن است که همه طراحی های آن با مهارت خاصی در تناسب به کار رفته اند.

برای دیدن باغ دولت آباد یزد باید به محله چهارمنار و خیابان شهید رجایی بروید. در آن جا به کوچه فردوسی بروید و بعد از چند قدم که داخل کوچه رفتید، به درب اصلی مجموعه باغ دولت آباد می رسید.

کجا بمانیم؟

پس از گشت و گذار در جاهای دیدنی یزد باید به دنبال اقامت در این شهر باشید. یکی از بهترین گزینه های اجاره اقامتگاه بوم گردی در یزد است اما در صورتی که می خواهید ویلا اجاره کنید، می توانید به صورت آنلاین ویلا و اقامتگاه اجاره کنید. هومسا یک سامانه رزرو آنلاین ویلا و اقامتگاه است که به شما کمک می کند تا از راهی ایمن بتوانید ویلا یا اقامتگاه اجاره کنید. لینک زیر به شما کمک می کند تا لیست اقامتگاه های یزد را ببینید.

اجاره آنلاین ویلا و اقامتگاه در یزد

معرفی کامل پارک جمشیدیه تهران | یک بوستان قجری

0
پارک جمشیدیه تهران

یکی از مهم ترین پارک های پایتخت، پارک جمشیدیه تهران است که به خاطر معماری زیبا و درخت های تنومند و قدیمی و مجسمه هایی که شبیه به آن را در هیچ کجا پیدا نخواهید کرد، معروف شده است. در این پارک رستوران های متنوعی وجود دارد و دسترسی راحت باعث شده تا این پارک به یکی از نمادهای پایتخت تبدیل شود.

تاریخچه پارک جمشیدیه تهران

اگر بخواهیم به تاریخ پارک جمشیدیه رجوع کنیم، باید به دوره قاجار برگردیم که مردی قجری به نام ارباب جمشید این پارک را بعد از مرگش به عنوان میراث بر جا گذاشت. در دهه  بود که پارک به نام او تبدیل شد و بعد از انقلاب هم ۱۶ هکتار دیگر به پارک جمشیدیه اضافه شد و نام آن به فردوسی تغییر پیدا کرد اما هنوز همه آن را به پارک جمشیدیه می شناسند. برای این که این پارک به یک مکان زیبا و خاص تبدیل شود، در فضاسازی آن از نماهای سنگی زیادی استفاده شد و به همین دلیل گاهی به این پارک، پارک سنگی هم گفته می شود.

از آن جایی که پله های سنگی زیادی در این باغ وجود دارد، اگر ۶۰۰ پله سنگی به سمت بالا حرکت کنیم، به باغی می رسیم که در آن مجسمه های دیگری وجود دارند که خاص تر هستند و تقریبا از آن جا میتوان تمام شهر تهران را دید.

پارک جمشیدیه در ارتفاعات تهران واقع شده است و به همین دلیل شما را از دود و ترافیک شهر تهران دور می کند. طراحی این پارک به قدری زیباست که انگار شما را از سیاهی های شهر تهران دور می کند و به سمت فضای بکرتر و هوای تمیزتر با درختان و مجسمه های زیاد می برد. طراح این پارک، همان معمار موزه هنرهای معاصر یعنی کامران دیباست که پس از انقلاب از ایران می رود و دیگر به این کشور برنمی‌گردد. او در حال حاضر در اسپانیا و فرانسه زندگی می کند.

از آن جایی که پله های سنگی زیادی در پارک جمشیدیه وجود دارد، اگر ۶۰۰ پله سنگی به سمت بالا حرکت کنیم، به باغی می رسیم که در آن مجسمه های دیگری وجود دارند که خاص تر هستند و تقریبا از آن جا میتوان تمام شهر تهران را دید.

تندیس هایی که در هیچ کجا نمی بینید!

این پارک بیشتر شبیه به یک نمایشگاهی از مجسمه های خاص است که به دست دکتر هوشمند وزیری که خالق غار موزه وزیری لواسان است، ساخته شده است. مجسمه دست های آب خوری، فردوسی، رستم و سهراب، مرد متفکر و… تندیس هایی هستند که شما در هیچ کجای دیگر نمونه آن را پیدا نخواهید کرد. به غیر از مجسمه معروف مرد متفکر که در وسط پارک جمشیدیه قرار گرفته است، تخته سنگ های زیادی هم به شکل حیوان یا شکل های عرفانی در پارک نصب شده است که برای ساعت ها ذهن انسان را درگیر خودش می کند.

بوستان جمشیدیه

زیبایی های جمشیدیه

داخل پارک جمشیدیه به غیر از درخت کاری، آبشار مصنوعی هم قرار دارد که در تابستان بسیار زیباست. همچنین یک دریاچه‌ مصنوعی هم در بالای پارک درست شده است که مرغابی ها داخل آن بازی می کنند.

در فصل زمستان قبل از هر جای دیگری، پارک جمشیدیه سفیدپوش می شود و تلفیق برف با برگ های زرد و نارنجی که روی زمین ریخته است، این پارک را به یک سوژه جذاب برای عکاسان تبدیل می کند.

داخل این پارک بزرگ و زیبا، رستوران های زیادی قرار دارد که پس از قدم زدن در آن و برای رفع خستگی می توانید به رستوران بروید و نفسی تازه کنید. از جمله رستوران هایی که در پارک جمشیدیه قرار دارد، می توان به سفره خانه ترکمن، رستوران کردی، شمالی، آذری، فست فود، کافه و… اشاره کرد. البته میتوان در آلاچیق هایی که در این پارک وجود دارد اطراق کرد و غذا پخت.

در فصل زمستان قبل از هر جای دیگری، پارک جمشیدیه سفیدپوش می شود و تلفیق برف با برگ های زرد و نارنجی که روی زمین ریخته است، این پارک را به یک سوژه جذاب برای عکاسان تبدیل می کند.

افراد زیادی هستند که برای ورزش به پارک جمشیدیه می روند. البته به خاطر سطح سنگی و تعداد پله های زیادی که وجود دارد، برای پیاده روی مناسب نیست اما علاقه مندان به کوهنوردی می توانند از این پارک برای ورزش کردن استفاده کنند. از طریق این پارک می توانید به قله کلکچال هم بروید که مسیر رفت و برگشت به قله کلکچال معمولا هفت ساعت است.

این پارک زیبا در خیابان باهنر قرار گرفته است که در نزدیکی آن کاخ نیاوران قرار دارد و می توانید سری به این کاخ که از جاهای دیدنی تهران است بزنید.

پارک جمشیدیه تهران

دسترسی به پارک جمشیدیه

این پارک در خیابان باهنر قرار گرفته است که اگر وسیله نقلیه شخصی دارید، به راحتی می توانید به این پارک برسید و چهار ورودی هم دارد.

اگر با مترو بخواهید به این پارک بروید، باید در ایستگاه تجریش از قطار پیاده شوید و به سمت میدان تجریش بروید. سپس سوار تاکسی های جمشیدیه شوید.

اگر با بی‌آر‌تی به این پارک می روید، در ایستگاه اردوگاه باهنر ار اتوبوس پیاده شوید و بعد از این که از پل عابر پیاده رد شدید، به اول خیابان امیدوار (فیضیه) بروید و تاکسی های جمشیدیه را سوار شوید.

کجا بمانیم؟

اگر از شهر دیگری به تهران می آیید و دوست دارید جاهای دیدنی تهران و حومه آن را ببینید، باید به دنبال اقامتگاه در این شهر باشید. برای اقامت در تهران به هومسا سر بزنید. هومسا یک سامانه رزرو آنلاین ویلا و اقامتگاه است که به شما کمک می کند از راهی ایمن اقدام به اجاره ویلا یا اقامتگاه کنید. لینک زیر لیست اقامتگاه های تهران است.

اجاره اقامتگاه در تهران

منارجنبان اصفهان | تضاد میان استواری و لرزش در تاریخ

0
منار جنبان اصفهان

یکی از معروف ترین بناهای تاریخی اصفهان که زیبایی و معماری خاص آن در جهان شهرت دارد، منارجنبان اصفهان است. منارجنبان یک ساختمان قدیمی با ۲ مناره زیبا و عجیب است که به ظاهر متحرک هستند. کمی عجیب به نظر می رسد ولی این بنا دارای دو مناره بسیار بلند و سنگین هستند که متحرک اند و در حال حاضر به عنوان یکی از خاص ترین جاهای دیدنی اصفهان شناخته می شود.

تخمین زده شده که منارجنبان مربوط به دوره ایلخانی است یعنی در حدود سال ۷۰۰ هجری. با این که قدمت این بنا به دوره ایلخانی بر می گردد ولی باستان شناسان گفته اند که شاید برخی دیوارها، در دوره صفویه اضافه شده باشد. دو مناره در این بنا وجود دارد که ارتفاع آن ها در حدود ۵ متر و ۷۰ سانت است و چیزی که آن ها را خاص کرده است، تکان خوردن آن ها است. به همین دلیل به آن ها منارجنبان یا منارهای جنبنده گفته می شود.

یکی از معروف ترین بناهای تاریخی اصفهان که زیبایی و معماری خاص آن در جهان شهرت دارد، منارجنبان اصفهان است. منارجنبان یک ساختمان قدیمی با ۲ مناره زیبا و عجیب است که به ظاهر متحرک هستند.

قوانین فیزیک در اثر تاریخی اصفهان

منارجنبان یکی از به نام ترین جاذبه های گردشگری اصفهان است که ساختن آن در قرن هشتم آغاز شد. زمانی که یکی از این مناره ها تکان بخورد، هم مناره دوم و هم کل ساختمان تکان می خورد. تا مدت ها دلیل این پدیده قابل کشف نبود تا این که بر اساس پدیده فیزیکی تشدید یا اثر دوپلر معلوم شد که این دو مناره کاملا شبیه هم و سبک هستند. به همین دلیل زمانی که یکی تکان می خورد، روی دیگری هم تاثیر می گذارد.

منارجنبان اصفهان

این ساختمان یک سقف گنبدی شکل دارد که اطراف آن با کاشی های لاجوردی تزیین شده است. از ویژگی های معماری منحصر به فرد منارجنبان میتوان به دارا بودن ۲ مناره به ارتفاع ۱۷٫۵ متر از سطح زمین اشاره کرد. با این که دو مناره بسیار بلند هستند، به لرزش هم در می آیند. وقتی یک مناره را تکان می دهیم، نیروی وارد شده به آن در واقع به کل سازه منتقل می شود و باعث می شود تا تمام این سازه به لرزه دربیاید.

در ساخت مناره های منارجنبان از مصالح ساختمانی سبک استفاده شده است و فاصله بین دو مناره با هم و ارتفاع آن ها از سطح از زمین کم است. وقتی از نزدیک به منار جنبان نگاه می کنید، شاید دیدن لرزش بنا کمی عجیب باشد چون عظمت بنا بسیار زیاد است. برای این که لرزش بنا را به گردشگران نشان دهند، از کاسه های پر از آب یا بستن زنگوله به مناره ها استفاده می کنند.

در ساخت مناره های منارجنبان از مصالح ساختمانی سبک استفاده شده است و فاصله بین دو مناره با هم و ارتفاع آن ها از سطح از زمین کم است.

منار جنبان اصفهان

معماری منار جنبان اصفهان

سبک معماری استفاده شده در منارجنبان اصفهان سبک مغولی است که اصلی ترین ویژگی آن هم استفاده از پدیده تشدید است که به جذابیت این بنا اضافه کرده است. با این که قرن ها از ساخت این بنای ارزشمند می گذرد و با وجود لرزش هایی که داشته است، منارجنبان اصفهان هنوز پابرجاست و فرو نریخته است و دلیل آن هم داشتن دو شیار عمیق روی مناره هاست. وقتی مناره ها تکان می خورند، دوشیار باعث می شوند تا ساختمان به راحتی حرکت کند. منارجنبان اصفهان را بدون شک میتوان یکی از شاهکارهای معماری اسلامی دانست.

سبک معماری استفاده شده در منارجنبان اصفهان سبک مغولی است که اصلی ترین ویژگی آن هم استفاده از پدیده تشدید است که به جذابیت این بنا اضافه کرده است.

کجا اقامت کنیم؟

جاهای دیدنی اصفهان آنقدر زیاد هستند که پس از گشت و گذار در آن ها نیاز به استراحت دارید. ویلاها و هتل های زیادی در این منطقه وجود دارد که می توانید از آن ها استفاده کنید اما اگر دوست ندارید هزینه زیادی متحمل شوید، اقامتگاه بوم گردی را برای سکونت انتخاب کنید. هومسا یک سامانه رزرو آنلاین ویلا و اقامتگاه است که به شما کمک می کند تا از راهی ایمن اقدام به اجاره ویلا یا اقامتگاه کنید. لینک زیر به شما کمک می کند تا لیست اقامتگاه های شهر اصفهان را ببینید.

اجاره ویلا و اقامتگاه در اصفهان

فعال سازی رمز یک بار مصرف برای تراکنش های هومسا

0
فعال سازی رمز یک بار مصرف برای تراکنش های هومسا

بر اساس بیانیه ای که توسط بانک مرکزی منتشر شده است، به زودی رمز پویا فعال می شود و تمام افرادی که دارای حساب بانکی هستند و قصد انجام تراکنش های اینترنتی دارند، باید رمز پویا یا رمز یک بار مصرف دریافت کنند. گرچه در حال حاضر رمز دوم اینترنتی شما فعال است اما به زودی برای انجام تراکنش ها در هومسا نیاز به فعال سازی رمز پویا خواهید داشت.

رمز پویا یا رمز یکبار مصرف مانند رمز دوم اینترنتی یک عدد چند رقمی است ولی تفاوتی که دارد این است که تنها یک بار میتوان از آن استفاده کرد. رمز پویا دارای اعتبار ۶۰ ثانیه ای است و اگر در بازه ۶۰ ثانیه از آن استفاده نکردید، این رمز دیگر قابل استفاده نخواهد بود و باید رمز دیگری دریافت کنید. این رمز باعث افزایش امنیت در انجام تراکنش های مالی می شود و اطلاعات حساب شما برای هکرها قابل دسترس نخواهد بود.

برای دریافت رمز یکبار مصرف می توانید از ۳ راه استفاده کنید:

  • دریافت رمز یک بار مصرف توسط پیامک
  • دریافت رمز یک بار مصرف توسط کد USSD
  • دریافت رمز یک بار مصرف توسط نرم افزارهای موبایل بانک

فعال سازی رمز یک بار مصرف در بانک های مختلف

بانک ملی

دانلود اپلیکیشن ۶۰ و نصب آن

کلیک روی گزینه رمز یک بار مصرف و وارد کردن شماره تلفن همراه و تایید کد فعال سازی

مراجعه به خودپرداز بانک ملی و فعال سازی رمز یک بار مصرف

وارد کردن کد ۸ رقمی در اپلیکیشن ۶۰

بانک ملت

  • دانلود اپلیکیشن رمز نگار و نصب آن
  • مراجعه به خودپرداز بانک ملت و ورود به قسمت تغییر رمز/ خدمات رمز پویا / فعال‌سازی رمزنگار ملت (اپلیکیشن)
  • استفاده از کد فعال سازی ارسال شده

اگر می خواهید در بانک ملت رمز یک بار مصرف را به وسیله پیامک فعال کنید باید به روش زیر اقدام کنید.

مراجعه به خودپرداز بانک ملت و ورود به قسمت تغییر رمز / خدمات رمز پویا / فعال‌سازی رمز نگار ملت (نسخه پیامکی)

تایید شماره تلفن همراه

دریافت پیامک حاوی رمز از سرشماره ۳۰۰۰۳۳۰۳ در هر بار استفاده

بانک سامان

دانلود اپلیکیشن رمزینه و نصب آن

ادامه کار با نت بانک سامان: در بخش مدیریت کارت، گزینه‌ی فعال‌سازی رمز دوم یک بارمصرف را انتخاب کنید. کارت مورد نظر خود را در بخش افزودن کارت اضافه کنید. با انتخاب گزینه فعال سازی رمزینه QR code برای شما ارسال خواهد شد.

ادامه کار با مراجعه حضوری به شعب بانک سامان:  فرم مخصوص فعال‌سازی رمز یک بار مصرف را تکمیل کنید. کد QR code   در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

سپس در اپلیکیشن رمزینه، QR code را در بخش فعال سازی رمز یک بار مصرف اسکن کنید و یک رمز عبور ۶ رقمی برای اپلیکیشن رمزینه انتخاب کنید. کد ۴ رقمی پیامک شده را در نرم افزار رمزینه وارد کنید.

سپس در هر تراکنش اپلیکیشن رمزینه به شما رمز یک بار مصرف خواهد داد.

بانک اقتصاد نوین

دانلود و نصب اپلیکیشن ارس

انتخاب یک رمز برای ورود به نرم افزار

ادامه کار با مراجعه حضوری به شعب بانک اقتصاد نوین: فرم مخصوص فعال‌سازی رمز یک بار مصرف را تکمیل کنید و کد فعال‌سازی را دریافت کنید.

ادامه کار با مراجعه به اینترنت بانک اقتصاد نوین: با مراجعه به اینترنت بانک و ورود به بخش کارت / فعال‌سازی رمز دوم، کارت هایی را که مایل هستید برای آن ها رمز یک بار مصرف تولید شود، انتخاب کنید.

پس از آن برای هر تراکنش بانکی، به اپلیکیشن ارس مراجعه کنید و رمز یک بار مصرف دریافت کنید.

بانک پارسیان

برای فعال سازی رمز یک بار مصرف در بانک پارسیان لازم است به دستگاه خودپرداز مراجعه کنید و از قسمت عملیات رمز، گزینه ثبت نام رمز یک بار مصرف را بزنید و پس از تایید شماره تلفت همراه و تعیین یک رمز ۸ رقمی، سامانه پیامکی رمز یک بار مصرف برای شما فعال می شود.

نرم افزار همراه کارت پارسیان را هم می توانید دانلود و نصب کنید و در قسمت رمز یک بار مصرف، شماره کارت و کد فعال سازی پیامک شده را وارد کنید. برای دریافت رمز یک بار مصرف، در بخش رمز یک ‌بار مصرف/ گزینه صدور/ کارت مورد نظر را انتخاب کرده و با وارد کردن رمز ۸ رقمی ثبت شده در دستگاه خودپرداز، رمز یک بار مصرف نمایش داده می شود.

بانک پاسارگاد

فعال‌سازی رمز یک بار مصرف از طریق اینترنت بانک: وارد وب سایت بانک پاسارگاد به نشانیbpi.ir  و حساب خود شوید و در بخش کارت، کارت‌های من، در ستون عملیات گزینه سه نقطه (…) را انتخاب کنید/ گزینه مدیریت نوع رمز دوم / تایید رمز دوم یک بار مصرف به عنوان رمز دوم کارت را انتخاب کنید و در صورت فعال سازی با همراه بانک، اپلیکیشن موبایل بانک (همراه بانک پاسارگاد) را از وبسایت بانک پاسارگاد دریافت و نصب کنید. / در قسمت کارت / رمز پویا / گزینه فعال سازی را انتخاب کنید.

با اپلیکیشن: وارد موبایل بانک پاسارگاد شوید و در قسمت کارت، گزینه دریافت رمز پویا را بزنید.

با کد دستوری: شماره *۷۲۰# را شماره‌گیری کنید و گزینه رمز پویای کارت را انتخاب کنید سپس رمز دوم پویا به شماره شما پیامک خواهد شد.

بانک صادرات

نرم افزار ریما را دانلود و نصب کنید و با مراجعه به دستگاه های خودپرداز، فرایند فعال سازی رمز دوم یک بار مصرف را انجام دهید.

بانک تجارت

نرم افزار همراز را دانلود و نصب کنید و برای فعال سازی رمز یک بار مصرف به شعب یا دستگاه های خودپرداز بانک تجارت مراجعه کنید. پس از فعال سازی می توانید در زمان خرید و تراکنش های بانکی، رمز پویا دریافت کنید.

بانک سپه

برنامه رمز ساز را دانلود و نصب کنید.  سپس شماره مشتری را از شعب بانک دریافت کنید و شماره سریال OPT را به صورت حضوری از بانک سپه دریافت کنید. سپس کد فعال سازی توسط بانک برای شما پیامک می شود. نام کاربری و رمز ورود جدید تعریف کنید و از نرم افزار رمز ساز استفاده کنید.

بانک شهر

نرم افزار رمز نت را دانلود و نصب کنید سپس با مراجعه به شعب بانک شهر، پس از ثبت درخواست و احراز هویت، یک کد فعال‌سازی (QR code ) دریافت می کنید که با اسکن کد در نرم افزار می توانید رمز پویا دریافت کنید.

برای سایر بانک ها هم می توانید بر اساس اپلیکیشن خودشان اقدام کنید.

هومسا یک سامانه رزرو آنلاین ویلا و اقامتگاه است که به شما کمک می کند تا از راهی ایمن بتوانید ویلا یا اقامتگاه اجاره کنید. در هومسا تمام ویلاها و اقامتگاه ها با جزئیات، تعداد نفرات، قیمت و مکان دسترسی مشخص شده است و حتی از همین الان می توانید برای هر زمانی که می خواهید، اقامتگاه دلخواه خود را اجاره کنید.

محبوب ترین ها

اخبار داغ